Připravte svůj provoz na vyřazení zářivek T8 z prodeje kvůli nařízení Evropské unie které vstupuje v platnost 1. září 2023 ! Více v záložce "repas svítidel" nebo v novinkách.

Ukončení výroby zářivkových trubic

Výměna a náhrada zářivkových zdrojů je v poslední době aktuálním tématem. Vzhledem k novému nařízení Evropské unie je zakázáno uvádět na trh lineární fluorescenční zářivky T8. Jak toto nařízení ovlivní běžné provozy?  Jak se na tyto změny připravit?

Ukončení výroby

Fluorescenční lineární zářivky patří dlouhodobě mezi oblíbené zdroje světla. Díky vysoké světelnosti jsou rozšířeny nejen v domácnostech ale i ve výrobních halách, rekreačních střediscích, kancelářích a reklamních panelech.  Proto oznámení ukončení výroby u dvou největších výrobců těchto produktů je pro některé velkým překvapením. Proč k tomu vlastně došlo? Elen Benešová, zástupce marketingu firmy Osram komentuje tuto situaci takto: „Existují kvalitnější alternativy, energeticky úspornější, s lepším podáním barev, nižším obsahem rtuti a delší životností“.

Právě obsažená rtuť v fluorescenčních zářivkových trubicích je jednou z hlavních příčin jejich vyřazení z prodeje.  Množství rtuti v zářivkovém zdroji se může lišit v závislosti na typu zdroje, výrobci a datu výroby, ale typicky se pohybuje mezi 1,7 miligramy a 15 miligramy na zdroj. I když výrobci se v průběhu let snažili co nejvíce snížit množství rtuti obsažené v jejich výrobcích, rtuť je stále neodlučitelnou složkou při výrobě trubic s touto technologií. Naopak LED trubice žádné toxické látky neobsahují.

Porovnání technologie led a fluorescenčních zářivek

Vývoj se nezastavuje a výrobci se snaží všemi způsoby přizpůsobit novým regulím. Doslova „jasnou“ alternativou pro tento případ se stávají LED zdroje. LED mají výrazně delší životnost ( až pětinásobně ), a výrazně vyšší efektivitu, tudíž i úsporu elektrické energie.

Jak se na změnu připravit? 

Mnoho provozů používá světla podporující výlučně trubicové zářivky. Některé typy zářivkových svítidel nabízí možnost výměny startéru na LED provedení, díky čemu je možné do těchto světel nainstalovat LED trubice jejichž vývoj a výroba nebude ovlivněna novým nařízením. Řada světel, včetně světel pro speciální využití tuto možnost nenabízí. V takovém případě provozovatelům zbývají dvě možnosti – vytvořit „železné zásoby“ dokud jsou trubice k dostání ( zákon přichází v platnost 1. září 2023 ), nebo přechod na LED technologii.

Přechod na LED technologii

Přechod na LED technologii skrývá mnoho úskalí. Firma ElmetLight spolu s týmem strojního osvětlení nabízí kompletní podporu během tohoto procesu. Společnost se zabývá mimo jiné vyhledáváním náhrad, alternativ a dodávkou zboží. V některých specifických případech nepostačí pouhá výměna „zářivky“ na LED, ale je nutné celé svítidlo repasovat. Takovéto služby vyžadují individuální přístup který se ale i z krátkodobého hlediska vyplácí. Pro dosažení porovnatelného světelného toku se zářivkou potřebuje LED zdroj pouhých 30-50% energie. Návratnost investice je tedy obzvlášť při celodenních provozech velká a rychlá.

Repasované světlo do rozvaděče RITTAL, předělané na LED technologii

 

Hlavní výhody LED technologie

 

Jedná se o velikou změnu která ovlivní téměř všechny. Důležité je tuto změnu legislativy nepodcenit a začít s přípravou a řešením včas. Nákup a výměna strojních lamp v LED provedení je krokem dobrým směrem. V případě rozsáhlých příprav je k dispozici obchodně technický tým ElmetLight který Váš provoz na tuto změnu připraví. Vše je možné řešit kontaktním formulářem na jedné ze stránek společnosti ElmetGroup a.s. – www.elmetgroup.cz , www.strojni-osvetleni.cz nebo www.elmetlight.cz , nebo vyplněním formuláře níže. Náš obchodně technický zástupce může nezávazně vaše prostory navštívit a navrhnout vhodně řešení. 

Nevyplňujte toto pole: